Poczuj się częścią kręgu kobiet za sprawą książki Natalii de Barbaro Czuła przewodniczka

Każda kobieta, nawet ta, która ma na głowie pracę zawodową, gotowanie obiadu dla męża, opiekę nad dziećmi, dbanie o dom i milion innych spraw, potrzebuje chwili dla siebie. Znana psycholożka i felietonistka “Wysokich Obcasów”, Natalia de Barbaro stworzyła książkę zatytułowaną “Czuła przewodniczka (www.taniaksiazka.pl)“, wspierającą czytelniczki w znalezieniu czasu dla swojej duszy nawet w najbardziej zwariowanym grafiku codziennych zajęć.

O ukrywanych emocjach, które pokrywamy uśmiechem

Wychowanie dziewczynek, zwłaszcza w czasach naszych rodziców czy dziadków, opierało się na uczeniu ich bycia miłymi i grzecznymi, często niezależnie od okoliczności. Szczere okazywanie emocji, zwłaszcza tych negatywnych, spotykało się z krytyką dorosłych czy nawet surową karą. Doprowadziło to do tego, że większość współczesnych kobiet wypracowało w sobie różne strategie emocjonalne, które mają za zadanie tłumić niechciane uczucia lub nie pozwalać na ich uzewnętrznienie.

Autorka nazywa to zjawisko “emocjonalną harówką”. Przez nią wiele kobiet niczym doskonałe aktorki ukazuje swojemu otoczeniu uśmiech, nawet kiedy spotykają się z nieprzyjemnościami, brakiem szacunku czy niesprawiedliwym traktowaniem. Przemilczanie takich zachowań zwiększa tylko lekceważenie wobec nich. Jeżeli do takich sytuacji dochodzi w rodzinie, lekcja asertywności przysłuży się nie tylko czytelniczkom, ale również ich rodzinom. Pokaże im, że trzeba szanować granice innych ludzi i nie krzywdzić nikogo.

Jak stworzyć wewnątrz siebie “Własny Pokój”?

Natalia de Barbaro zarówno w swojej książce “Czuła przewodniczka”, jak i podczas licznych warsztatów, które prowadzi, pokazuje kobietom, że przestrzeń tylko dla siebie to wcale nie egoizm, tylko konieczność. Robiąc wszystko dla innych, nawet poświęcając dla nich cały swój czas, wcale nie wyświadczamy im w ten sposób dobra. Uczymy ich tylko wykorzystywania i braku szacunku dla najbliższych osób. Nie jest to najlepszy wzór do naśladowania, jaki każdy chciałby przedstawić swoim dzieciom.

Autorka pokazuje też, że kobiety, wybierające w swoim życiu rolę Potulnych czy Męczennic razem z całą masą dobrych rzeczy, które robią dla innych, przelewają także na nich wszystkie tłumione negatywne emocje. Czy któraś z nas chciałaby być w ten sposób obdarowywana?

“Czuła przewodniczka” to doskonała lektura dla każdej kobiety próbującej połączyć piętrzącą się górę obowiązków domowych z pracą zawodową. Warto znaleźć w zabieganym życiu chwilę dla siebie, pozwolić sobie na odpoczynek i regenerację sił, by dawanie swojego czasu innym nie wyczerpywało nas zupełnie tylko sprawiało radość.